بانوان شهید مازندران

مازندران 19 بانوی شهیده دارد

به گزارش دریانیوز به نقل از فارس اسامی آنان و نحوه شهادت شان به این شرح است :

 

 
شهیده طوبی و خدیجه یزدان‌خواه که شهیده طوبی یزدان‌خواه در سن 10 سالگی و مریم یزدان‌خواه در سن سه‌سالگی که در اوایل انقلاب که به همراه مادرش برای شرکت در تظاهرات رفته بود، در نزدیک مسجد امام سجاد(ع) در شهر فریدونکنار به شهادت رسیدند و این دو بانوی شهیده به مبارزان کوچولوی شهید مازندران معروف شدند.

 


شهیده فروغ راعی در سن 57 سالگی در اوایل انقلاب زمانی که از تظاهرات شهرستان آمل باز می‌گشت، در هنگام پناه دادن به انقلابیون توسط ساواک به شهادت رسید، از وی به عنوان فروغ جاودانه یاد می‌شود.

 


شهیده حمیده مروتی قره در سن 43 سالگی در درگیری بین دژخیمانه پهلوی در ترک محله قائمشهر به شهادت رسید و این مادر با نجات فرزندش در این حمله ناجوانمردانه فداکاری را به حد اعلا و به عنوان کشته دژخیم معرفی شد.

 


عارفه شهیده طاهره هاشمی نمونه بارز زنان شهیده مازندران است که در سن 16 سالگی در حادثه ششم بهمن سال 60 به درجه رفیع شهادت نائل شد.

 


شهیده مرضیه عاملی در کوت عبدالله در راه سفر با همسرش به جبهه‌های نبرد به درجه رفیع شهادت نائل شد.

 


شهده ندا باقری ردوسری ، در بمباران هوایی تهران در تهران به همراه خواهر شهیده‌اش نغمه باقری رودسری و مادر شهیده‌اش رقیه مهدی‌پور در منزل مسکونی‌شان در تهران بودند به همراه پدرشان به شهادت می‌رسند، مزار این شهیدان در گلزا شهدای تنکابن واقع شده است.

 


شهیده مولود مهدوی در سال 65 در کرمانشاه در بمباران هوایی زمانی که برای عیادت مجروحان جنگی به کرمانشاه مسافرات کرده بودند، در بمباران دشمنان به همراه همسرش به شهادت می‌رسند.

 


شهیده هاجر خاکی نیز یکی دیگر از بانوان شهیده مازندرانی است که در حمله هوایی کرمانشاه به شهادت می‌رسند.

 


شهیده ام‌هانی نیک‌بخت در مهمانی کعبه در جمعه خونین به همراه شهیده صدیقه احمدزاده،به کاروان شهدای بانوی مازندران پیوستند.

 


شهیده خدیجه موسوی در بمباران هوایی در تهران، شهیده حدیثه ملکی در سن شش‌ سالگی در بمباران هوایی در تهران به شهادت رسید و بمب اینگونه شقایق را برای همیشه خونین کرد.

 


شهیده پروین اسماعیلی‌نیما به همراه دو دختر خردسالش سارا و سمانه اکبری در سن دو و یک‌سالگی در درگیری اشرار در خاش زمانی که به همراه همسر پاسداراش در زاهدان زندگی می‌کردند، به شهادت رسیدند.

 


شهیده سیده‌مهتاب نوربخش نیز در جمعه خونین سال 66 در مکه مکرمه همانند یاس کبود به درجه رفیع شهادت نائل شد.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید